+48 75 643 88 33

784 60 66 55 | 75 643 88 33

Ścianki żywe i wodne

Najważniejsze cechy

Elementy żywopłotu stanowią naturalne, wykonane z roślin przegrody pomieszczeń. W połączeniu z wodnymi ściankami zapewniają poprawę akustyki wnętrz oraz zdecydowanie pozytywnie wpływają na jakość powietrza we wnętrzu. 

Standard i przeznaczenie

Ścianki zielone C+P nadają się idealnie do miejsc intensywnej pracy, znacznym przepływie osób, na dużych przestrzeniach biur typu „open space”. Wszędzie tam, gdzie pracodawca kładzie nacisk na wydajność i kreatywność pracowników, dbając jednocześnie o warunki sprzyjające koncentracji i komfortowi pracy.

Ścianki działowe z roślin pochłaniające dźwięki i przegradzające otwarte przestrzenie

 

Elementy żywopłotu stanowią naturalne, wykonane z roślin przegrody pomieszczeń i zapewniają optymalną jakość powietrza we wnętrzu. Pokryty liśćmi, roślinny żywopłot jest filtrem o wysokiej wydajności, wychwytującym zawarty w powietrzu formaldehyd, benzen i inne szkodliwe dla zdrowia substancje i przekształcającym je w tlen. W połączeniu z wypełnieniem o właściwościach akustycznych żywopłot poprawia także akustykę pomieszczenia. 

 

Żywopłot roślinny dzielący otwarte obszary robocze, konferencyjne i strefy spotkań spełnia jednocześnie rolę trzech rodzajów przegrodzeń: ścianki stojącej, roślin doniczkowych lub ścianki mobilnej, używanych wyłącznie do dzielenia pomieszczenia na strefy. Z tego powodu element żywopłotu jest inwestycją niezwykle ekonomiczną i pozwalającą na ochronę zasobów. Dzięki swojej mobilności wykonane z roślin ścianki działowe mogą być elastycznie stosowane w różnych pomieszczeniach. Standardowo element żywopłotu C+P jest zazieleniony z obydwu stron – zaś w wersji z nasadzeniem jednostronnym jego drugą stronę można wykorzystać jako tablicę do przypinania pinezkami lub tablicę magnetyczną. 

Trwałe, innowacyjne i efektywne zazielenianie pomieszczeń

 

Wyniki badań prowadzonych przez Instytut Fizyki Budowlanej IBP działający w ramach Instytutu Fraunhofera wykazują pozytywny wpływ zielonych elementów w środowisku pracy. Pracownicy przyjmują je o wiele chętniej, niż klasyczne przegrody, poza tym rośliny mają pozytywny wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie i atmosferę w pomieszczeniach. Dalsze badania wykazują ponadto, że pracownicy przychylnym okiem patrzą na zielone rośliny w pobliżu swojego miejsca pracy.1

 

Informacje o produkcie

 

• Gatunek rośliny: Filodendron, zasadzony na podłożu pokrytym żwirem
• Łączna powierzchnia liści: ok. 6 m² przy wielkości elementu 1980 x 1200 mm
• Opcjonalnie: Odzyskiwalne wypełnienie pochłaniające dźwięki lub dźwiękoszczelne
• Lekkobieżne rolki z ustalaczem (niewidoczne) do stosowania na każdego rodzaju wykładzinie podłogowej
• Cokół (niski lub wysoki) ze stali, dostępny w różnych kolorach z palety RAL

 

 

Pielęgnacja, instalacja i konserwacja

 

W jednym elemencie żywopłotu nasadza się na cokole 8 roślin, każda z nich ma 8 łodyg. Długie łodygi są mocowane na ścianie tylnej lub nośnej za pomocą klamerek. Rośliny są nawożone za pomocą długodziałającego nawozu. Rośliny należy przycinać co 6 miesięcy. W zależności od oświetlenia roślinny żywopłot należy podlewać ręcznie co 2-3 tygodnie 6-8 litrami wody. Alternatywnie można zastosować również specjalny wózek deszczujący.

Ściany wodne: Przyjemne chłodzenie i nawilżanie powietrza w pomieszczeniu

 

 

Woda jako naturalny lek

 

Ściany wodne C+P zwiększają wilgotność powietrza we wnętrzach i zapewniają zdrową atmosferę w pomieszczeniu. Cienki film wodny spływa po pionowej szklanej ścianie, a dzięki pasywnemu parowaniu woda jest oddawana do otaczającego ją powietrza, co zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczenia. Dzięki temu w pomieszczeniu nie tworzy się pleśń. Substancje zawieszone w powietrzu, tj. kurz i pyłki są odfiltrowywane z powietrza, tłuszcze lub substancje trujące przywierające do cząsteczek kurzu są neutralizowane. 

 

Zbawienne skutki zdrowotne zastosowania obiektów wodnych we wnętrzach odczują przede wszystkim alergicy. Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu wysusza śluzówki nosa, oczu, jamy ustnej i powoduje podrażnienie skóry, w przesuszonej atmosferze wirusy grypy namnażają się o wiele szybciej. Nawilżenie powietrza dzięki zastosowaniu ścian wodnych ma również działanie prozdrowotne.

 

 

Cząsteczki wody oczyszczają powietrze i zapewniają przyjemny chłód we wnętrzu

 

W wyniku naturalnego oczyszczenia powietrza uzyskuje się efekt przyjemnego ochłodzenia. Dzięki temu ściany wodne mogą spełniać rolę oazy świeżości o walorach rekreacyjnych na przykład w biurach, hallach hotelowych, strefach wejściowych lub w halach produkcyjnych. Ścianę wodną można stosować jako zdrową, tłumiącą dźwięki ściankę działową wyodrębniającą obszary robocze, miejsca spotkań i strefy wypoczynku. Do jej zalet, oprócz atrakcyjnego wyglądu, należą również właściwości dźwiękochłonne. Dzięki kompatybilnej konstrukcji ściany wodne można integrować z systemami ścianek działowych C+P.
Jak pokazuje podejście biofilne, woda – naturalny element zintegrowany w otoczeniu roboczym ma pozytywny wpływ na samopoczucie pracowników. Ściana wodna zapewnia bezpośrednie połączenie z naturą – w pomieszczeniu powstaje miła atmosfera która zwiększa witalność pracowników i harmonizuje ciało oraz ducha.